środa, 15 maja 2019

Dziesięć powodów, dla których warto odwiedzić Szkocję. Mój subiektywny ranking.

Tym, którzy nie po raz pierwszy znaleźli się na tym blogu, z pewnością, znane są powody, dla których tak bardzo kocham ten kraj (równie mocno jak Polskę) i dlaczego z taką gorliwością namawiam Was do jego odwiedzenia i zapoznania się z jego tradycją i kulturą. 


Zanim tu przyjechałam, moja wiedza o Szkocji, wstyd się przyznać, ograniczała się do powszechnie znanych wszystkim faktów jak i mitów.

Dzisiaj, bogatsza o lata doświadczeń, mogę z pewnością, większość z nich (faktów i mitów) zweryfikować. Was również do tego zachęcam. Dla mnie Szkocja to nie tylko kilt i Whisky. Jest tu tyle przepięknych miejsc, które można zobaczyć, jak również, w których można przeżyć przygodę i zachować niesamowite wspomnienia. Przy odpowiednich, życzliwych wskazówkach, z pewnością uda wam się tego doświadczyć.
W Internecie znajdziecie wiele artykułów i postów zachęcających do odwiedzenia Szkocji. Większość z blogerów zamieszcza wskazówki i rankingi w stylu ‘10 powodów, dla których musisz zobaczyć …’ Postanowiłam się do tego trendu dołączyć i przedstawić swój osobisty ranking.


Oto moich 10 powodów, dla których należy odwiedzić Szkocję i przeżyć przygodę swojego życia.

1.  Czyste powietrze i woda.

Trudno cieszyć się urokami podroży, jeśli naokoło widać zdewastowany krajobraz i nie jest łatwo oddychać z powodu smogu. W Szkocji wam to nie grozi. Powietrze jest tu bardzo czyste, podobnie jak woda. Dużą wagę przywiązuje się tu do dbałości o środowisko i surowo przestrzega wszystkich norm. A jaki jest tego efekt? Przyjemnie spaceruje się po lesie pachnącym żywicą i igliwiem, gdzie na każdym kroku nie potykasz się o śmieci. Nie spotkacie tu domów z kopcącymi kominami i elektrowni węglowych. Poruszając się po drogach, tych głównych, jak i tych lokalnych, co kilka mil natraficie na farmę wiatraków, która doskonale wpasowana jest w krajobraz lub dom pokryty panelami slonecznymi. Dzięki temu powietrze jest tu tak czyste. Można tu naprawdę odpocząć i oddychać pełną piersią. 



2.  Krajobraz 

To niewątpliwie duży atut tego wyspiarskiego kraju. Znajdziecie tu wszystko- góry, morze z plażami, którymi nie mogą się często pochwalić kraje zaliczane do tzw. ‘egzotycznych’, rzeki z przepięknymi wodospadami i bezkresne przestrzenie, gdzie trudno godzinami spotkać żywego ducha. Miasta, miasteczka i wioski są tak rozplanowane, że współgrają z otoczeniem, wręcz harmonijnie w nie przechodzą. Wszystko tu do siebie pasuje i wszystko zachwyca. 

Jest w tutejszym krajobrazie coś zarówno romantycznego jak i niepokojącego. To jak połączenie obrazów z książek Jane Austen i Emily Bronte. 


 Wyobraźcie sobie, że codziennie witają was obrazy, które widzieliście odwiedzając Morskie Oko.




3. Historia i dziedzictwo

Szkoci są dumni ze swojej historii i chętnie ją pokazują. Do dbałości o zachowanie pamięci o dawnych wydarzeniach, jak i dziedzictwa dla przyszłych pokoleń przywiązuje się tu dużą wagę. Zabytki są pod protektoratem państwa, a cała infrastruktura umożliwiająca dostęp do nich, jak największej ilości osób, jest bardzo dobrze zorganizowana. Mogłabym powiedzieć, że panuje tu moda na ‘aktywne’ poznawanie historii. Inscenizacje bitew i innych ważnych wydarzeń są tu na porządku dziennym i ściągają tłumy. Jest to tu jedna z ulubionych form aktywnego wypoczynku. Często, na takie atrakcje, zwiedzając zamek lub jego ruiny, szczególnie w sezonie turystycznym, natraficie.





4. Architektura

Uwielbiam te szare kamienne domy! Ta architektura uspakaja. Jest piękna, majestatyczna i ponadczasowa. Zawsze będzie modna! Na ich tle wszelkie rośliny prezentują się wręcz zjawiskowo. 




Małe urocze kościołki, budynki sądów, szkół, to prawdziwe architektoniczne perełki.


5. Szkockie Zamki 

Punkt 5. można potraktować jako rozszerzenie punktu 4. Ale z uwagi na powagę tematu😊, wymaga on osobnego wpisu.
 Do Szkocji można przyjechać tylko i wyłącznie po to, aby je zobaczyć -Szkockie zamki. Są wyjątkowe. Jakby nierzeczywiste. Pełne tajemnic, dramatycznych historii i owiane legendą. Wiele z nich posłużyło jako sceneria hitowych filmów, (Eilean Donan Castle– film 'Nieśmiertelny'). Ich architektura jest ponadczasowa. Budzi szacunek i często wprowadza w romantyczny nastrój, jak również wyzwala pewien niepokój. Zachwyca i przenosi w inny wymiar. Zwiedzanie ich to niezapomniana przygoda. Jest ich tu ponad 3 tysiące, lepiej lub gorzej zachowanych, i każdy mnie oczarowuje.

Eilean Donan Castle
Spynie Palace
Brodie Castle

6. Szkocka prowincja.

Już w XVIII wieku Robert Burns opiewał jej uroki. W wielu swoich wierszach i prozie sławił proste życie jakie tu wtedy wiódł. Niewiele się od tamtego czasu zmieniło. Nadal jest tu tak pięknie, wręcz sielankowo, a życie płynie własnym rytmem. Niewielkie miasteczka, wioski i osady wyglądają jakby zatrzymały się w czasie. I nawet nowoczesność, która z takim impetem wkradła się w wszystkie dziedziny życia, tego nie zakłóciła. Jest tu cicho spokojnie i trochę nostalgicznie. Zycie płynie starym utartym od pokoleń rytmem, a mieszkający tu ludzie tworzą prawdziwą wspólnotę, której życie koncentruje się często w lokalnym pubie lub świetlicy.



7. Dzika przyroda.

Duże połacie kraju to miejsca niezamieszkałe przez człowieka, w których aż roi się od różnych gatunków fauny i flory. Liczne firmy obsługujące turystów wręcz wyspecjalizowały się w prezentowaniu tego naturalnego bogactwa Szkocji. Wypływając w morze można podziwiać delfiny, walenie czy też foki, jak również z pokładu lodzi obserwować życie rzadkich gatunków ptaków. Na lądzie w gęstych tu lasach, spotkacie sarny, jelenie czy liczne tu kolonie czerwonych wiewiórek. Przy odrobinie szczęścia może uda się wam wykonać zdjęcie 😊

 8. Tradycja i nowoczesność. 

O nowoczesności kraju świadczą nie tylko przepiękne budynki i gładkie asfaltowe drogi. Nowoczesność to otwartość na ludzi, inne kultury i poglądy. Szkocja jest krajem otwartym i tolerancyjnym. Szanuje się tu inność. W żaden sposób nie kłóci się to z tradycyjnym obliczem kraju. Wszystko ma po prostu swoje miejsce i czas.



9.  Szkockie fish and chips.  

Zapytacie z pewnością - jaka jest różnica? Ryba z frytkami jest przecież obecna na całych Wyspach. I macie racje. Jak zwykle w takich przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach. Szkocka ryba z frytkami to -Plamiak (Haddock), a angielska – Cod (Dorsz). Oczywiście Dorsza w panierce dostaniecie również w Chips Shop-ach na terenie Szkocji, ale dla zdecydowanej większości Szkotów to Haddock, ryba na bazie której powstaje tu słynna zupa – Cullen Skink, jest smaczniejsza.  


10. POGODA!!!

Z pewnością wielu z was zastanawia się, co mi przyszło do głowy. Pogoda, szkocka pogoda? Przecież tu ciągle pada i wieje! Otóż nie ciągle. Często w moich postach żartuje sobie ze szkockiej pogody, ale prawda jest taka, że ja lubię tutejsza aurę. Każdy kto tu przyjedzie przyzna mi racje. Przy panujących tu temperaturach można po prostu wypocząć. Z nieba nie leje się żar i da się oddychać. Deszcz i wiatr nie są uciążliwe, jeśli jesteście odpowiednio ubrani i przygotowani do zwiedzania. Są zdecydowanie lepsze od lejącego się z nieba żaru, a takie kraje jak Szkocja, przy zmieniającym się na świecie klimacie, są przyszłością turystyki. Wielu z pewnością, w przyszłości  wybierze kraj, gdzie chociaż przez krótki czas można odpocząć od upałów.


Oczywiście powodów, dla których warto udać się na wyprawę do Szkocji jest znacznie więcej. Myślę, że każdy z was, kto choć raz odwiedził ten kraj lub zamierza go odwidzieć z pewnością utworzy taką listę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz