piątek, 25 stycznia 2019

Burns Night (Supper).


Cullen skink

Kiedy przyjaciele poety Roberta Burnsa, w dniu 21 lipca 1801 r., w piątą rocznicę jego śmierci, wspominali go, podczas uroczystej kolacji w Burns Cottage, nie przypuszczali, że właśnie tworzą tradycję, która na stałe wpisze się do kalendarza szkockich świąt, a w 2009 roku, ponad 9 milionów ludzi na całym świecie, będzie, w czasie równie uroczystych kolacji, upamiętnić 250 rocznice jego urodzin.

     Robert Burns był poetą i autorem licznych tekstów. Uważany jest on za prekursora romantyzmu w literaturze szkockiej, chociaż zmarł w wieku zaledwie 37 lat, to pozostawił po sobie spory dorobek – liczne wiersze i poematy.

W swojej twórczości sławił wszystko co szkockie i zachwycał się urokami prostego życia na tutejszej prowincji. Nic też dziwnego, że w Szkocji jest otaczany tak wielkim ‘kultem’, aż po dzień dzisiejszy.

 To on jest autorem znanej na całym świecie pieśni, która w Szkocji jest zawsze odśpiewywana wraz z wybiciem pierwszych minut Nowego Roku, w szkockiego sylwestra Hogmanay-Auld Lang Syne.  Utwór ten znany jest również w Polsce. Do tej samej melodii nasi harcerze śpiewają piosenkę ‘Ogniska już dogasa blask’. Ponadto Burns jest on autorem tekstu pieśni, ‘Scots Wha Hae’, nawiązującej do postaci Williama Wallace’a, która przez długie lata pełniła funkcje nieoficjalnego hymnu narodowego Szkotów oraz znanego wszystkim tutaj wiersza ‘Adress to Haggis’ wychwalającego ten szkocki narodowy przysmak.

Twórczość Burnsa miała również duży wpływ na literaturę na całym świecie.  Tytuł znanej wam zapewne powieści J. D. Salingera - ‘Buszujący w zbożu’ został zapożyczony wprost z pieśni „Comin’ Through the Rye”, a tytuł powieści Steinbecka „Myszy i ludzie” stanowi nawiązanie do poematu Burnsa- „Do myszy,”  

Pierwsza Burns Night lub Burns Supper, jak wspomniałam na początku tekstu, odbyła się w 1801 r., w gronie jego bliskich przyjaciół, którzy chcieli upamiętnić piątą rocznicę, śmierci poety. W tym samym roku założyli oni Burns Club i świętowali również rocznicę jego urodzin. 
 Początkowo sądzono, że Burns urodził się on 29 stycznia, ale później odnaleziono zapiski świadczące, że miało to miejsce 25 stycznia. Burns był człowiekiem niezwykle pogodnym, kochającym życie i dobra zabawę. Uznano więc że, bardziej optymistyczne będzie obchodzenie rocznicy jego urodzin niż rocznicy jego śmierci. I tak od 218 lat to dzień  25 stycznia jest świętowany w trakcie uroczystych kolacji w Szkocji i na całym świecie.
 Dla Szkotów jest to okazja do celebracji szkockiej tradycji i dobrej zabawy. Składają oni, w ten sposób hołd poecie, który w tak piękny sposób opisywał i rozsławił na całym świecie wszystko co szkockie.
Burns Supper to wieczerza, która spożywana jest w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Początkowo uroczyste kolacje odbywały się w domach lub w pubach na zamkniętych imprezach. Obecnie, coraz częściej, wiele osób wybiera świętowanie w większym gronie, w jednej z rozlicznych tu restauracji, które prześcigają się w zachwalaniu swoich potraw i atrakcji czekających na odwiedzających ich gości.

Jak na Szkocje przystało, w trakcie Burns Supper, nie może zabraknąć Haggisu, opiewanego w poemacie Burnsa.

‘Address to Haggis, jest obowiązkowo odczytywany w trakcie kolacji.
Haggis serwowany jest z ziemniakami, marchwią i z popularną tu rzepą (https://www.macsween.co.uk/recipes/haggis-neeps-and-tatties/).

Ponadto w tym dniu podawana jest również, znana wam już z poprzednich moich postów przepyszna zupa rybna Cullen Skink lub równie popularna zupa z porów tzw. cock-a-leekie soup, a na deser obowiązkowo Cranachan- mieszanka malin, kremu z dodatkiem whisky i płatków owsianych z miodem.

 Kolacja to doskonała okazja do spotkania się i świętowania w gronie najbliższych i przyjaciół. Pyszne jedzenie, whisky, muzyka, połączona z obowiązkową recytacją ‘Selkirk Grace’ oraz ‘Adress do Haggis.  Ma ona specjalną oprawę i celebrę, która ma podkreślić wyjątkowość tego dnia i godny sposób uczcić szkockiego barda. 

Porządek kolacji, Burns Supper- order :



Burns Night to nie tylko jedzenie i picie whisky, to przede wszystkim hołd składany szkockiej tradycji i kulturze. W ten wieczór odbywają się również liczne festyny i zabawy, na których nie może zabraknąć tradycyjnych kiltów, muzyki granej na dudach i popularnych zabaw takich jak Polowanie na Huggis.

Cranachan- mieszanka malin, kremu z dodatkiem whisky i płatków 

owsianych z miodem.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz