poniedziałek, 13 sierpnia 2018

HOME sweet HOME, czyli jak mieszkają Szkoci.


Szkockich domów i mieszkań w żaden sposób nie można porównać do polskich. Miasta też są inne.
W naszej części Europy miasta powstawały na prawie niemieckim i rynek główny był ich nieodłącznym elementem. Na Wyspach funkcje rynku pełniła i nadal pełni główna ulica tzw. High Street- centrum handlu i towarzyskich spotkań.
Dwie rzeczy są tu od razu zauważalne, nawet dla kogoś, kto niespecjalnie interesuje się architekturą i ładem przestrzennym- brak tak wszechobecnych w Polsce reklam i innych tandetnych szyldów oraz brak domów w ‘kanarkowym’ kolorze. Szkockie miasta są kolorystycznie ujednolicone(szare), lub jak ktoś woli monotonne. W Polsce każdy dom z osobna jest ładny, z ciekawą bryłą i otoczeniem, ale jak spojrzymy na całość ulicy, to jedyne co możemy zauważyć to chaos i brak holistycznego podejścia do planowania przestrzeni. W Szkocji wszystko do siebie pasuje i ‘płynnie przechodzi’ od starego w nowe. Architektura tutaj, podobnie jak przyroda ‘uspakaja’ i harmonijnie współgra z krajobrazem.
Tradycyjne szkockie domy wykonane są z kamienia, są solidne i bardzo drogie. Nikt tu dzisiaj już tak nie buduje.
Współczesny, typowy, szkocki dom ma elewacje wykonaną z szarego lub brązowego kamyczka (w przeciwieństwie do Anglii, gdzie dominuje ceglana zabudowa), jest lekki w swojej konstrukcji, i wykonany według jednego, charakterystycznego dla okresu, w którym powstał, wzoru (podobnie jak w Polsce budowano bloki z wielkiej płyty). Nie możemy zapominać, że na Wyspach, do czasów rządów Pani premier Thatcher, dominowało budownictwo socjalne. Większość nieruchomości, w których mieszkali Brytyjczycy należała do Councilu. Dopiero Żelazna Lady wprowadzając program ‘Right to Buy’, uwolniła rynek nieruchomości i pozwoliła Brytyjczykom zostać landlordami (coś na kształt polskiej ustawy z wykupem mieszkań spółdzielczych za złotówkę). Budownictwo socjalne jest w swoim zależeniu tanie i niekoniecznie dobrej jakości. Jego celem nie jest zapewnienie wysokiego standardu życia i doznań estetycznych, tylko dachu nad głową. 

Współcześnie budowane osiedla te prywatne i te budowane dla Councilu, utrzymane są w dominującej tu kolorystyce- szarej, białej lub brązowej. Są bardzo estetyczne, wykonane z dobrej jakości materiałów i wizualnie pasują do miasta jako całości. 
Wiele z tutejszych domów ma swoje nazwę, często w języku gealic, a więc w oryginalnym języku tego kraju. Dotyczy to głównie starszych budynków, tych budowanych tradycyjnie z kamienna, ale zdarza się często, że również nowe domy mają swoją nazwę. 

Standard wykończenia domów i mieszkań zależy od upodobań i gustu właściciela. Szkoci są konserwatywni i trudno się tu przebić z pomysłem na coś innowacyjnego. Przekonują się jak zobaczą. Wykładziny dominują wszędzie, nawet w łazience a czasem w kuchni. Umeblowanie jest raczej skromne. Sypialna to szafa, komoda i łóżko, bez zbędnych ozdób, w dominującym tu magnoliowym kolorze. I jeszcze jedno w oknach bardzo rzadko uświadczycie firanki- dominują zasłony i rolety. Jak widzę firanki, to wiem, że w tym domu mieszkają Polacy😊
A jak się mieszka w szkockim domu? Całkiem wygodnie, jeśli przyzwyczaicie się do ścian wykonanych z karton gipsu i skrzypiących podłóg.








11 komentarzy:

  1. Każdy kraj ma jakieś swoje nawyki budownicze które są charakterystyczne dla danego regionu. Jak ja kupowałem mieszkanie od https://www.eurostyl.com.pl/ to byłem przekonany, że to jest najlepszy wybór. Oczywiście nie myliłem się, gdyż jakość mieszkań jak i zagospodarowanie przestrzeni jest na najwyższym poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za pozytywny komentarz. Przepraszam, że tak późno odpowiadam. Nie wiem jak to się stało, ale twój wpis mi gdzieś umknął 😊
      Pozdrawiam z bardzo słonecznej dzisiaj Szkocji. Agnieszka

      Usuń
  3. Świetny wpis. Też myślimy o fajnym domu w takim "zagranicznym" stylu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli to ma być dom w Szkocji to chętnie doradzę w zakupie 😊 Chociaż nie jest to tu tak skomplikowane jak w Polsce.
      Jedna rzecz, która mi tu przeszkadza to jakość wykończenia. Pod tym względem domy w Polsce są nie do pobicia.
      Zapraszam do czytania pozostałych postów oraz mojego szkockiego kulinarnego bloga https://szkockiesmaki.blogspot.com
      Pozdrawiam
      Agnieszka

      Usuń
  4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za pozytywny komentarz.
      Pozdrawiam ze Szkocji
      Agnieszka

      Usuń
  5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za ten miły komentarz. Nie spodziewałam się, że ten post będzie się cieszył taka poczytnością. Obiecuje, że przygotuje kolejny, również o ‘domowej’ szkockiej tematyce.
      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
      Agnieszka

      Usuń